Farbowanie włosów w domu. O czym warto pamiętać?

Usługi fryzjerskie nie należą do najtańszych, dlatego wiele osób decyduje się na farbowanie włosów w domu. Aby koloryzacja zakończyła się sukcesem warto pamiętać o kilku istotnych sprawach i dobrze przygotować się do farbowania włosów w domu.

Zmiana koloru na bardziej twarzowy, ukrycie siwych włosów czy jedynie lekkie odświeżenie koloru, powodów farbowania włosów może być wiele i nie ma chyba na świecie osoby, która choć raz nie zdecydowałaby się na koloryzację. Duży wybór farb do włosów sprawia, że łatwo znaleźć swój wymarzony kolor, a farbowanie można zrobić nawet samemu w domu, bez konieczności udawania się do salonu fryzjerskiego.

Jak przygotować włosy do koloryzacji w domu?

Każda koloryzacja włosów ma wpływ na ich kondycję, dlatego planując zmianę koloru warto wcześniej odpowiednio przygotować do tego włosy, nigdy nie należy farbować włosów zniszczonych, gdyż nie tylko jeszcze bardziej je uszkodzimy, ale też koloryzacja może nie dać oczekiwanego efektu. Przed każdym farbowaniem włosy należy nawilżyć i odżywić stosując olejki, serum, odżywki czy maski do włosów, aby je wzmocnić i przygotować na farbowanie. Koloryzacji nie należy też wykonywać zbyt często. Najbezpieczniej jest farbować włosy nie częściej niż raz na pół roku. Rozjaśnianie należy wykonywać zawsze na suchych i najlepiej lekko przetłuszczonych włosach np. 2 dni po ich umyciu. Przed umyciem włosy trzeba dokładnie rozczesać i podzielić na pasma. Aby domowe farbowanie zakończyło się sukcesem najważniejszy jest właściwy wybór farby. Przy wyborze produktu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim markę producenta oraz składniki kosmetyku. Produkt do domowej koloryzacji nie powinien mieć w swoim składzie szkodliwych substancji, takich jak np. alkohole, octan ołowiu, nikiel czy nadtlenki np. wodoru. Warto postawić na farby zrobione z naturalnych ekstraktów roślinnych czy olejków z dodatkiem witamin czy ziół. Dobre dla włosów są też takie składniki jak aloes, jeżówka, biała herbata, kalamina, nagietek, biała brzoza czy masło shea. Farba oprócz trwałej koloryzacji powinna zadbać o to, żeby włosy były dobrze nawilżone, odżywione i wzmocnione. Jeśli chodzi o kolor farby to warto wybrać kolor o przynajmniej dwa tony ciemniejszy lub jaśniejszy niż cera. Jeśli danej farby i koloru używamy po raz pierwszy, to warto wcześniej wykonać test i zafarbować tylko kilka kosmyków, aby sprawdzić czy kolor będzie odpowiedni.

Czy warto postawić na farbę bez amoniaku?

Coraz większą popularnością cieszą się farby do włosów bez amoniaku. Czy warto w nie zainwestować i czy rzeczywiście takie farby są lepsze od farb tradycyjnych? Po pierwsze korzystanie z farb bez amoniaku jest bezpieczniejsze dla kondycji włosów, amoniak może uszkadzać włosy, zwłaszcza jeśli już wcześniej nie były one w najlepszym stanie, były wysuszone czy osłabione. W farbach bez amoniaku składnik ten zastępuje się innym, który jest lepiej tolerowany przez włosy i nie uszkadza struktury włosa. Dodatkowo taka farba nie powoduje podrażnień skóry głowy i nie uczula, będzie więc lepsza dla alergików. Farby bez amoniaku mają też zdecydowanie bardziej przyjemny zapach niż tradycyjne farby. Planując zmianę koloru warto też rozważyć rozjaśnianie zamiast farbowania całych włosów. Rozjaśnianie będzie łatwiejsze do wykonania w domu. Zastanawiając się nad tym, jak rozjaśnić włosy w domu rozjaśniaczem, trzeba pamiętać o tym, że na rynku istnieją już specjalne rozjaśniacze bez amoniaku. Rozjaśniacze bez amoniaku zawierają substancje, które chronią przed uszkodzeniami w trakcie procesu rozjaśniania, są delikatne dla skóry, zapobiegają łamaniu włosów, a w przypadku blondu w chłodnym odcieniu chronią przed tworzeniem się żółtych refleksów. Farby czy rozjaśniacze bez amoniaku to też często żywszy kolor i bardziej błyszczące włosy.