Tłusta cera – jak o nią zadbać?

Cera tłusta jest trudnym typem skóry. Wciąż wiele osób błędnie zakłada, że pielęgnacja polega tylko na matowieniu i silnym oczyszczaniu. Najczęstszy błąd to stosowanie kosmetyków na bazie alkoholu, które według producentów, mają pozbyć się problemu błyszczenia.

Czym charakteryzuje się tłusta skóra?

Przede wszystkim widoczny jest połysk spowodowany nadmiarem wydzielanego sebum, gdyż zwiększona jest aktywność gruczołów łojowych. Dodatkowo widoczne są rozszerzone pory, częste zmiany trądzikowe i problem z zaskórnikami.

Jak pielęgnować tłustą cerę?

Zacznijmy od oczyszczania – należy robić to regularnie, rano i wieczorem. Zrezygnuj z produktów silnie oczyszczających – mocno wysuszają i skóra reaguje obronnie wydzielając jeszcze więcej sebum.

Warto oczyszczać twarz żelami medycznymi, które są przeznaczone dla skóry tłustej bądź delikatnymi piankami. Kolejnym ważnym krokiem jest tonizowanie – po umyciu twarzy przetrzyj ją wacikiem nasączonym tonikiem. Ważne, aby był on bezalkoholowy. Zadaniem tego kosmetyku jest przywrócenie skórze naturalnego pH. Na dzień zastosuj lekki krem bądź emulsję dla skóry tłustej o działaniu nawilżającym lub nawilżająco-matującym. Unikaj kremów typowo matujących, gdyż mogą spowodować zwiększoną produkcję serum. Nie zapominajmy, że skóra tłusta także potrzebuje nawilżenia. Wybieraj formuły o żelowej bądź wodnej konsystencji. W pielęgnacji wieczornej skup się na odżywianiu skóry. Idealnie sprawdzą się kremy regenerujące z witaminą C i E oraz kwas hialuronowy. Raz w tygodniu wykonaj peeling – najlepiej, gdy będzie to peeling enzymatyczny. Oczyścisz skórę z martwego naskórka i unikniesz niewskazanego tarcia skóry.

W ciągu dnia twarz jest wystawiona na działanie promieni słonecznych, dlatego używaj codziennie kremów z filtrem UVA i UVB.